Lokalita projektu

Zmeňte uhol pohľadu na to, čo pre život potrebujete. Teraz môžete bývať v modernom bývaní novej izolovanej štvrte, no len pár minút od všetkej občianskej vybavenosti. Len 10 minút pešo od Vášho nového domova nájdete potraviny, poštu, bankomaty, materskú aj základnú školu, športoviská, detské ihriská, park, pohostinstvo, zástavku MHD, knižnicu, ochotnícke divadlo a ďalšie služby. V obci je tiež aktívny futbalový a stolnotenisový klub ako aj klub bežeckého lyžovania.



O obci Hybe

Hybe ponúka krásne výhľady čistý vzduch a hlavne rodinné prostredie. Obec, ktorú preslávil Pacho hybský zbojník leží v severnej časti Liptovskej kotliny, za mestom Liptovský Hrádok v nadmorskej výške 690m n.m. V Hybiach dnes žije viac ako 1 500 obyvateľov pokračujúc v podhorskej farmárskej a lesníckej tradícii. Dnes v obci funguje aj množstvo malých podnikateľov v rôznych službách. Vy v nej môžete bývať v úplne novej ulici s moderným vzhľadom a krásnym prostredím.

Kultúra

Celé jadro obce je vyhlásené za zónu kultúrneho bohatstva. Evanjelický aj rímsko-katolícky kostol sa spolu s pamätnými domami spisovateľa Dobroslava Chrobáka, básnika Jakuba Grajchmana, ako i sochára Alojza Štróbla (všetko rodáci z Hýb) nachádzajú v Ústrednom zozname pamiatkového fondu SR, na zozname kultúrnych pamiatok.

Šport

Skvelé podmienky pre športové zázemie majú z následok, že miestni športovci získavajú ocenenia v celoslovenskom meradle, najmä v bežeckom lyžovaní. V Hybiach sú veľmi dobré podmienky pre zimné športy, cykloturistiku, pešiu turistiku (Hybská tiesňava, minerálne pramene), ale aj populárne hubárstvo. Nachádza sa tu lyžiarsky vlek a certifikované bežecké trate. V obci pracuje aj dobrovoľný hasičský zbor.

Školstvo a vzdelávanie

Miestnu školu navštevujú aj deti z okolitých obcí (Vyšná Boca, Nižná Boca, Kráľova Lehota, Malužiná). Škola má dobre vybavenú počítačovú triedu a využitie internetu, na škole pracujú rôzne krúžky. Svoju činnosť preukazujú i skauti a v obci sa uskutočňujú rôzne včelárske aktivity. Pri evanjelickej cirkvi pracuje evanjelický cirkevný spevokol, detský spevokol, aktívne sa stretávajú mladé rodiny s deťmi a mladí ľudia sa zúčastňujú rôznych táborov.

Rodisko talentov

Dnešní obyvatelia Hýb sú hrdí na svoju kultúrnu minulosť, na významné osobnosti, ktoré vyšli z Hýb a uplatnili sa v rôznych oblastiach spoločenského i kultúrneho života. Svoje korene tu majú:

  • Spisovatelia, publicisti, básnici aj historici (Dobroslav Chrobák, Peter Jaroš, Rudo Brtáň, Július Lenko, Ondrej a Jozef Marušia, Slavo Marušiak)
  • Herci, režiséri a divadelníci (Ivan Rajniak, Ondrej Jariabek, Teodor Piovarči, Slavo Záhradník, Ondrej Rajniak, Ružena Jariabeková, Rudolf Mrlian)
  • Maliari a architekti (Pavol Michalides, Ján Svetlík, Jozef Chrobák, Vladimír Chrobák, Ján Mlynár)
  • a mnohí ďalší.

Na našej webovej stránke používame súbory cookies. Prezeraním našej webovej stránky súhlasíte s ich používaním a ukladaním do Vášho prehliadača. Viac informácií.